Řazení zpátečky

Motor, převodovka, cukání...
Odpovědět
Wick
Nováček
Nováček
Reactions:
Příspěvky: 2
Registrován: 11 dub 2024 14:20

Řazení zpátečky

Příspěvek od Wick »

Zdravím.
Nestává se někomu občas při řazení zpátečky, že to jde přes zuby??
A, ano mám spojku až na podlaze, a ze zbytkem rychlostí se to nestává.
Spojka neklouže, bere v polovině, atd - najeto 41t.
Máte s tím nějaké zkušenosti?
Mám nechat vyměnit olej v převodovce?


petrop
Nováček
Nováček
Reactions:
Příspěvky: 12
Registrován: 26 led 2024 00:12
Bydliště: Opava

Re: Řazení zpátečky

Příspěvek od petrop »

Jsem zvědav na ostatní, ale taky se mi to děje. Pravidelně pokud nastartuju a chci hned řadit zpátečku, škrtne to. Pokud podržím spojku 2-3 vteřiny je to v pohodě. Motor 1.0, 5st. převodovka. Najeto 2tis, takže třeba spojkou by to být nemělo.
Fait Stilo MW 1.6 16V
Fiat Marea Weekwnd 1.6 16V
Fiat Croma 2.0ie
Fiat Croma 2.0 CHT
Uživatelský avatar
Dawid
Moderátor
Moderátor
Reactions:
Příspěvky: 2135
Registrován: 12 úno 2019 21:58
Bydliště: Pardubice
Kontaktovat uživatele:

Re: Řazení zpátečky

Příspěvek od Dawid »

Občas se to stane... 2x šlápnout spojku. Zpátečka není synchronizována, jsem slyšel.
Obrázek
jklupak
Člen klubu
Člen klubu
Reactions:
Příspěvky: 48
Registrován: 18 úno 2022 13:01

Re: Řazení zpátečky

Příspěvek od jklupak »

Ahoj, nechci být netaktní, ale co si přečíst návod k obsluze vozidla. Kapitola "Startování motoru a jízda s vozidlem", kde se píše "S motorem v chodu je nutno před zařazením zpáteční rychlosti počkat alespoň 2 sekundy se sešlápnutým spojkovým pedálem na doraz, aby se nepoškodila ozubení a aby nerachotily převody." Pokud tedy při manévrech na parkovišti řadíte rychle jako v akčním filmu, tak zuby trpí snad v každém autě, zpátečka není synchronizovaná jako dopředné rychlosti. Není to závada, ale vlastnost převodovky a chce to chvilku počkat po rozpojení spojky.
Obrázek
Fiat Tipo Kombi MY21 1,0 T FireFly 100k LIFE
petrop
Nováček
Nováček
Reactions:
Příspěvky: 12
Registrován: 26 led 2024 00:12
Bydliště: Opava

Re: Řazení zpátečky

Příspěvek od petrop »

Takže to, že jsem intuitivně podržel dýl spojku, jsem vlastně dělal správně a v souladu s návodem. :lol:
Fait Stilo MW 1.6 16V
Fiat Marea Weekwnd 1.6 16V
Fiat Croma 2.0ie
Fiat Croma 2.0 CHT
Foligno
Člen klubu
Člen klubu
Reactions:
Příspěvky: 66
Registrován: 30 čer 2021 18:43
Bydliště: na prajzke

Re: Řazení zpátečky

Příspěvek od Foligno »

Ano stává. Možná už dva roky- ne furt ale docela často. Podotýkám měl jsem nešvar opírat si nohu o pedál spojky když jsem stál třeba na červené. Dostal jsem za vyučenou a myslím, že už to nedělám, jenže mám nalítáno 60k a už mi občas přes zuby jde dvojka. nebo jakoby tam nedocvakla. Asi měsíc zpátky jsem měl auto v servisu na výměnu oleje filtrů klimu a kontrolu brzd- podotýkám no name protože s jediným značkovým v Ově jsem nebyl spokojený( tudíž mi asi padá záruka), i když chodím pravidelně...a tam mi říkali že už mi ta spojka docela odchází..takže se chci zeptat jestli odcházející spojka může opravit třeba jen výměna vypínacího ložiskaresp mechanismu nebo je třeba měnit i setrvačník lamelu atd zkrátka komplet- což znamená i následnou geometrii..?
Foligno
Foligno
Člen klubu
Člen klubu
Reactions:
Příspěvky: 66
Registrován: 30 čer 2021 18:43
Bydliště: na prajzke

Re: Řazení zpátečky

Příspěvek od Foligno »

jklupak píše:
15 kvě 2024 12:52
Ahoj, nechci být netaktní, ale co si přečíst návod k obsluze vozidla. Kapitola "Startování motoru a jízda s vozidlem", kde se píše "S motorem v chodu je nutno před zařazením zpáteční rychlosti počkat alespoň 2 sekundy se sešlápnutým spojkovým pedálem na doraz, aby se nepoškodila ozubení a aby nerachotily převody." Pokud tedy při manévrech na parkovišti řadíte rychle jako v akčním filmu, tak zuby trpí snad v každém autě, zpátečka není synchronizovaná jako dopředné rychlosti. Není to závada, ale vlastnost převodovky a chce to chvilku počkat po rozpojení spojky.
Ty bláho...netušil jsem Jo a nevím teda jak vy, ale dáváte na názor pana Vaculíka, nebo jedete podle návodu Press clutch fully? Vaculík říká startovat bez sešlápnuté spojky, vydrží pak déle.
Foligno
Jenic3k
Člen klubu
Člen klubu
Reactions:
Příspěvky: 71
Registrován: 31 srp 2020 17:09

Re: Řazení zpátečky

Příspěvek od Jenic3k »

Moje tipo třeba nenastartuje pokud neni sešlápnuta spojka.. 😁
Fiat Tipo combi 1.4 95k rv. 2017
Luďa
Nováček
Nováček
Reactions:
Příspěvky: 97
Registrován: 15 lis 2023 23:00

Re: Řazení zpátečky

Příspěvek od Luďa »

Na bejvalím autě, rok výroby 2000, sem Vždycky startoval se sešlápnutou spojkou a vydržela původní a nájezd 325 000 km. Takže co by člověk chtěl víc?
Odpovědět